Zaštita od plave svetlosti uz Opticus stakla

Svetlost čine elektromagnetne čestice koje se kreću u talasima. Ovi talasi emituju energiju i variraju od malih do velikih talasnih dužina. Zraci manjih talasnih dužina emituju veću energiju! Što je veća energija to su štetniji.

Od zraka kojima smo izloženi, najveću energiju imaju UV zraci, te zbog toga veoma štetno utiču na ljudski organizam, pa i na oči (izazivaju kataraktu i druga oboljenja) i svima je poznato koliko je važno zaštititi se od njih.
U našem oftalmološko - optičkom poslu već dugo skrećemo pažnju svim pacijentima da moraju čuvati oči od štetnog UV zračenja, upotrebom belih, foto, ili sunčanih sočiva sa UV zaštitom.

Ako pogledamo gde se na elektromagnetnom spektru nalazi vidljivi deo spektra, videćemo da se nalazi odmah pored UV dela spektra. Ukoliko uvećamo samo ovaj vidljivi deo spektra, videćemo da se on deli na različite boje od plave, preko zelene i žute do crvene.

Ovaj deo vidljivog spektra naučnici su nazvali HEV (High Energy Visible) tj. VIDLJIVA SVETLOST VISOKE ENERGIJE

Plava svetlost je odmah pored UV dela spektra i ima male talasne dužine (380-500nm). To znači da emituje veliku energiju. Iz toga sledi da je i PLAVA SVETLOST ŠTETNA ZA OČI

Izloženost plavoj svetlosti povećava rizik od pojedinih očnih bolesti! UV zrake primarno blokiraju rožnjača i humano sočivo (te UV zračenje najviše na njih deluje), a zraci plave svetlosti većinom prolaze kroz oko do retine. Prevelika izloženost plavoj svetlosti dovodi do nepovratnog uništenja ćelija epitela retine, a dugotrajno izlaganje štetnoj plavoj svetlosti povećava rizik za makularanu degeneraciju.

Plava svetlost izaziva takozvani “digitalni zamor očiju”, jer se plava svetlost više rasipa od drugih delova spektra vidljive svetlosti , pa se ne fokusira lako. Zbog toga, prilikom gledanja u ekran kompjutera ili drugih digitalnih uređaja nefokusirana plava svetlost smanjuje kontrast i dovodi do naprezanja oka, iritacije, osećaja suvoće oka i umora.

Prevelika izloženost plavoj svetlosti uveče i do kasno u noć (čitajući sa tableta, telefona, računara i sl.) može da poremeti ciklus spavanja i budnog stanja, izazivajući nesanicu, tj. umor tokom budnog stanja.

Plavu svetlost ipak ne treba u potpunosti ukloniti! Doza određenog dela plave svetlosti je potrebna našem organizmu za regulisanje ritma budnog stanja i spavanja (utiče na lučenje melatonina). Osim toga, određeni deo plave svetlosti pomaže kognitivnim funkcijama organizma (memorija, percepcija, pažnja, učenje, zaključivanje, govor...) i popravlja raspoloženje.

ODAKLE POTIČE PLAVA SVETLOST?

  • Čini trećinu vidljive svetlosti...
  • Potiče od sunca....
  • Potiče i od veštačkih izvora svetlosti i digitalnih uređaja:
    • Veštačko osvetljenje (neonsko, led...)
    • Ekrani televizora
    • Ekrani računara i laptopova
    • Ekrani mobilnih telefona i tableta kojima smo svi veoma izloženi veliki broj sati, svakog dana! 

 

KOLIKO SMO IZLOŽENI PLAVOJ SVETLOSTI?

  • U današnje vreme je ekstremna upotreba digitalnih uređaja, koji emituju plavu svetlost nego što je to bio slučaj nekada
  • Zbog toga se ranije nije ni pridavao značaj štetnosti plave svetlosti
  • Zbog toga je neophodno zaštiti oči adekvatnim dioptrijskim sočivima koja pružaju zaštitu od plave svetlosti

 

KOME JE POTREBNA ZAŠTITA? SVIMA!

Zaštita očiju od štetne plave svetlosti je potrebna osobama svih generacija!

Jer plavoj svetlosti smo izloženi bilo da se igramo na suncu, ili radimo u kancelariji, provodeći sate zureći u ekran računara, ili pak nakon posla igrajući igrice na računaru, tabletu, telefonu, ili gledajući TV, ili dok koristimo društvene mreže na računaru, tabletu, telefonu.

Zaštita od štetne plave svetlosti je moguća na dva načina:

  • Refleksijom:
  • Apsorpcijom
    • Filter za zaštitu od plave svetlosti unutar materijala sočiva - BLUE FILTER-IN

 

ZNAČAJNO JE BOLJA ZAŠTITA OD PLAVE SVETLOSTI PUTEM APSORPCIJE!

  • Kod zaštite putem refleksije može da se dogodi da neki kosi zrak padne na zadnju površinu stakla i odbije se u oko - što nije dobro.
  • Osim toga, kada je zaštita od plave svetlosti unutar materijala sočiva (putem apsorpcije), tada ne dolazi do efekta menjanja  boja kada se gleda kroz takvo sočivo, za razliku od slučaja kada gledate kroz sočivo na koje je nanet Blue  Filter sloj i kada dolazi do efekta promene boja (izgleda kao da su boje postale "tople")
  • Gledanje je mnogo prijatnije kod sočiva gde je zaštita od plave svetlosti unutar samog materijala sočiva!

 

OPTICUS STAKLA ZA ZAŠTITU OD ŠTETNE PLAVE SVETLOSTI

U OPTICUS laboratoriji za nanošenje slojeva, u okviru proizvodnje stakala, pravimo i izuzetno i kvalitetan HMC BLUE FILTER SLOJ koji putem REFLEKSIJE sprečava prodor štetne plave svetlosti do oka.

  • BLUE FILTER SLOJ je kompletan HMC sloj koji sadrži još i dodatne slojeve koji formiraju zaštitu od plave svetlosti. Dakle, BLUE FILTER sloj ima sve prednosti HMC sloja (bolji kontrast, prijatnije gledanje, manje blještanje, jasniju sliku, bolje karakteristike čišćenja i magljenja...) PLUS JOŠ ZAŠTITU OD PLAVE SVETLOSTI I MANJE ZAMARANJE OČIJU
  • Osim što štiti oči od prevelike izloženosti štetnoj plavoj svetlosti i sprečava naprezanje očiju, ovaj sloj veoma LEPO IZGLEDA na sočivu i ugrađen u naočare! Ima plavičasto-ljubičasti odsjaj.
  • Pri gledanju kroz sočiva sa BLUE FILTER slojem, osoba ima utisak toplih boja. To je normalno i ne treba biti iznenađen, jer takav efekat i jeste prisutan zbog toga što smo uklonili deo spektra plave svetlosti
  • Napredak nauke i tehnologije omogućio je upotrebu materijala za izradu sočiva koji u sebi sadrže ugrađenu zaštitu od plave svetlosti. Ovakva sočiva izrađujemo u OPTICUS kompaniji pod imenom "Blue Filter-In", UV420.
  • Nakon što se sočivo proizvede u potrebnim parametrima, na njega se nanosi vrhunski OPTICUS HMC STC (”Super Top Coat”) sloj koji u sebi sadrži i ostale potrebne zaštite i prednosti: antirefleks, smanjuje blještanje, omogućava prijatnije gledanje, smanjuje nakupljanje nečistoća na površini sočiva i omogućava lakše čišćenje.

Zaštita pomoću stakala koja u sebi sadrže ugrađen filter za zaštitu od plave svetlosti je značajno bolja i kompletnija od stakala sa nanetim filterom za zaštitu od plave svetlosti!

  • Svi zraci su blokirani
  • Ne dolazi do efekta promene boja kada se gleda kroz takvo   sočivo, za razliku od slučaja kada gledate kroz sočivo na koje je nanet Blue Filter sloj i kada dolazi do efekta promene boja (izgleda kao da su boje postale "tople“ – više žute)
  • Gledanje je mnogo prijatnije kod sočiva gde je zaštita od plave svetlosti unutar samog materijala sočiva!

Da bi bila dostupna svim starosnim grupama i svim dioptrijskim zahtevima, dioptrijska sočiva “Blue Filter-in” UV420+ u OPTICUS-u su dostupna kao:

  1. Monofokalna (sferna i cilindrična), uključujući i monofakalna sa dizajnom PERSPEKTIVA
  2. Multifokalna (progresivi u ELITE dizajnu)
  3. Degresivna (kancelarijski progresivi u ADAPTIVE OFFICE dizajnu) 

U OPTICUS-u trenutno postoje tri sirovine za izradu dioptrijskih sočiva koje u samom materijalu sadrže zaštitu od štetne plave svetlosti:

  • indeks prelamanja 1,56
  • indeks prelamanja 1,61
  • indeks prelamanja 1,67

Ovaj tekst je deo portala OnlineOptika, koji pored stručnih tekstova sadrži i aplikaciju koja pomaže vođenju optičarske radnje. Više o portalu i aplikaciji možete da pročitate ovde, a ukoliko želite da isprobate ovo jedinstveno rešenje pišite nam [email protected]

Za pristup svim tekstovima na portalu neophodno je da se logujete na portal. Pristupne parametre možete da dobijete potpuno BESPLATNO. Potrebno je samo da nam na [email protected] pošaljete zahtev sa nazivom i adresom optike. Zahtev treba da bude poslat sa e-mail adrese optike. Više informacija o aplikaciji možete da dobijete na telefon +381 64 159 83 61.

banner text